Základní pohyby
Astrologie je považována za tradiční hermetický obor založený na základním hermetickém axiomu o jednotě makrokosmu (tj. vesmíru) a mikrokosmu (tj. člověka). Astrologii se v renesanci věnovali i osobnosti, které se proslavili zejména svými výsledky v oblasti astronomie, která se na přelomu 16. a 17. století začala z astrologie vyčleňovat. Astrologie vychází z vědeckých poznatků astronomických a na straně druhé řada primárních astrologických poznatků položila základy moderní astronomie.
Obr. zdroj: https://www.hvezdarnaplzen.cz/2010/10/18/minislovnicek-ekliptika/
"Kam by se poděla ctihodná matka astronomie, kdyby ji bláznivá dcerka astrologie neživila". (Johannes Kepler).
Úkolem astrologa je snaha o nalezení souvztažností mezi děním na obloze a vývojem jak jedince, tak celého lidského společenství. Činí tak zejména formou hledání analogií a vysvětlení dějů minulých a probíhajících, předvídání událostí a dění v budoucnu, hodnocení nebeských vlivů na lidskou psychiku a fyzické tělo, na světové dění, události, politické souvislosti. Základní astronomické poznatky jsou tedy pro něj nezbytné.
Obr. zdroj: vlastní zpracování
Velmi výstižně popsal základní astrologické minimum ve svých přednáškách doc. Ing. Antonín Baudyš, CSc., který byl představitelem české astrologie a kterého jsme znali současně z naší politické scény. Další poznatky je možné získat např. v knize Velká učebnice astrologie (F. Sakoian, L. S. Acker).
Zabýváme-li se zkoumáním předpokládaných souvislostí mezi děním na obloze, a jeho vlivem na dění na Zemi. Snahou poznání by měla být alespoň základní znalost pohybů ve vztahu člověk versus vesmír.
Jako první pohyb bych ráda vymezila pohyb člověka po Zemi v místě a čase. Tento pohyb je nezbytný pro sestavení nativního (radixového) horoskopu, ale i pro sestavení tzv. relokovaného horoskopu. Nativní horoskop je horoskopem narození neboli mapou či odrazem nebe, který je sestaven pro okamžik narození. Lze jej používat pro člověka, zvíře nebo věc. Vypovídá o základních dispozicích, vlohách, schopnostech, cítění, o tom, jak prožívá různé situace a jak se s nimi vyrovnává. Vypovídá také o tom, co pro něj v životě bude důležité, kde mu to půjde snadněji a kde problematičtěji. Relokovaný horoskop je pak přepočítání horoskopu narození na jiné místo na Zemi. Většinou se ale jedná o změnu ve stovkách a tisících kilometrů od místa narození.
Druhým pohybem je rotace Země kolem své vlastní osy, která vypovídá o denním cyklu a tedy o rozložení planet a znamení v rámci astrologických domů. Jde o rozložení nejsilnějších prvků horoskopu, které jsou astrologem využívány jako nejsilnější prognostický nástroj, mimo jiné v tzv. primárních direkcích.
Třetí pohyb reprezentuje pohyb Země kolem Slunce po své oběžné dráze a odráží roční cyklus (střídání ročních období), který je reprezentován zvířetníkovými znameními neboli zodiakem. Odpovědný je za pohyb Slunce a planet jednotlivými znameními. Zajímá nás postavení těles vůči Zemi z hlediska geocentrického nikoliv heliocentrického.
Čtvrtý pohyb je pohybem precesním, tzv. předcházejícím a spočívá v precesi zemské osy, která je vyvolána třemi prvky: gravitací Slunce, gravitací Luny a gravitací planet. Klíčový je tento pohyb pro určení jarního bodu a od jarního bodu se začínají počítat zvířetníková znamení a takovýto zodiak se nazývá tropický, na rozdíl od hvězdného neboli siderického, který se počítá od konkrétní hvězdy. Jde o speciální případ obecného fyzikálního jevu, pozorovaného u rotujících hmotných těles.
Protože Země nemá tvar koule, ale tvar rotačního elipsoidu, snaží se Měsíc stočit osu zemského tělesa tak, aby se rovníková výduť Země dostala do roviny oběhu Měsíce kolem Země. Podobně gravitační síla Slunce se snaží stejným způsobem dostat rovníkovou výduť do roviny oběhu Země kolem Slunce (tedy do roviny ekliptiky).
Oba tyto vlivy působí na Zemi tak, že její osa vykonává precesní pohyb (vychyluje se ve směru kolmém na okamžitou polohu osy zemské rotace a zároveň kolmou na dvojici gravitačních sil působících na rovníkovou výduť).
Současná hodnota posuvu jarního bodu je přibližně 50°40´/rok, a to proti směru zdánlivého pohybu Slunce po nebeské sféře. Osa dvojkužele, který přitom zemská osa opisuje, míří k pólu ekliptiky a je vzdálen od světového pólu v současnosti o úhel 23°27´ (tj. o sklon zemského rovníku k rovině ekliptiky).
Na Zemi však působí i ostatní planety. V důsledku změny úhlu mezi ekliptikou a rovníkem se jarní bod posouvá. Díky tomu se nebeský (světový) pól vrátí na dnešní místo za cca 25 800 let. Tuto periodu nazýváme Platónský rok.
Obr. zdroj: https://naske.blog.cz/0911/cely-zemepis-od-zacatku-roku
Pátým pohybem rozumíme vlastní pohyb Slunce vesmírem. Slunce letí vesmírem a s sebou unáší celou sluneční soustavu včetně Země, včetně nás, ale protože se ve vesmíru všechno pohybuje, mění se i poloha Země vůči hvězdám. Poloha postavení hvězd vůči Zemi se každý rok mění a tato změna má v zásadě dvě komponenty. Hvězda stojí a posouvá se přes ni zodiak a menší měrou se podílí i vlastní pohyb hvězdy, který se s tímto primárním pohybem sčítá, přestože je řádově mnohem menší.